Zespół Szkół Centrum KształceniaRolniczego im. W Witosa w Boninie 

mail: szkola@zsbonin.pl | tel/fax (094) 342-28-92

Spotkanie polsko-niemieckiej młodzieży w Trebnitz

W dniach od 8 do 17 czerwca 2015 roku 12 osobowa grupa młodzieży wraz z dwoma opiekunami z ZSCKR w Boninie uczestniczyła w polsko- niemieckim projekcie „Ochrona i kształtowanie krajobrazu na przykładzie zabytkowego parku w Trebnitz”, który odbył się w zamku w Trebnitz w Centrum Edukacji i Spotkań w ramach dokształcania zawodowego.

Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali szereg prac, ale mieli także czas na integrację z młodzieżą z różnych krajów (z Niemiec, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii i Turcji). Cenna okazała się wymiana kulturowa, obserwacja zwyczajów oraz możliwość doskonalenia języka angiaelskiego i niemieckiego, którym posługiwali się pozostali uczestnicy.

Zadaniem polskiej i niemieckiej młodzieży były przede wszystkim prace w parku. Wspólnymi siłami uczniowie wykonywali zadania w grupach pod okiem opiekunów strony polskiej: Magdaleny Baranowskiej i Edwarda Langera oraz strony niemieckiej: Anne- Katrin Jungnitz i H.-Eberhard Bathert. Nad całością projektu czuwała pani Aleksandra Sikora. W efekcie został dokończony pawilon informacyjny, odmłodzono część parku oraz oczyszczono go z gałęzi i zarastających krzewów. Dodatkową grupą kierował profesjonalny fotograf Laurent Lavoli. Uczniowie uczyli się sztuki fotografowania. W wyniku ich pracy powstały przepiękne zdjęcia, które znajdą się w dedykowanym kalendarzu na rok 2016, ukazującym piękno okolicznej przyrody i wyjątkowe gatunki roślin.

Polska grupa włączyła się chętnie do pomocy w projekcie „Kawa na szczęście”. Uczennice z klasy gastronomicznej w czasie weekendu serwowały kawę i ciasto w pobliskiej kawiarni, z której dochód w całości przekazywany jest na szczytny cel. Była to możliwość bliższego kontaktu z mieszkańcami Trebnitz, którzy niejednokrotnie okazywali swą sympatię za wkład w renowację parku.

Atrakcję stanowiły dwa wyjazdy do Berlina, podczas których grupa polsko- niemiecka miała okazję zwiedzić najważniejsze punkty tego miasta (m.in. wystawa dot.Muru Berlińskiego, Aleksanderplatz, Katedra Berlińska, budynek niemieckiego parlamentu, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy i Centrum Informacji, Brama Brandenburska, Czarny Staw, czyli berliński pomnik pomordowanych Cyganów).

Doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektu przełożyły się na lepszą znajomość języków obcych, znajomość kultury i obyczajów mieszkańców Trebnitz. Młodzież naszej szkoły, żegnając się ze łzami w oczach, zapewniła, że ponownie przyjedzie, aby kontynuować prace w parku i pielęgnować zawiązane przyjaźnie.

Spotkanie dofinansowane było ze środków PNWM.

DSC 0113

DSC 0121

DSC 0142

DSC 0268

DSC 0646

DSC 1259

DSC 1302

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.